Projekti (*):
Njė dialog ndėrkulturor dhe shumėgjuhėsor me anė tė gjuhės neutrale, ndėrmjet shkollave evropiane

Qėllimi i projektit ėshtė krijimi i lidhjeve ortakėrore ndėrmjet shkollave tė vendeve tė ndryshme evropiane ku mėsohet gjuha neutrale Esperanto. Kjo pėrdoret nėpėrmjet komunikimit nė largėsi dhe gjatė takimeve evropiane tė programuara (nga dy çdo vit nė dy vende), sepse ajo ėshtė njė urė gjuhėsore lidhėse dhe siguron pėr tė gjithė pjesėmarrėsit gjasa tė barabarta pėr komunikim, respekt dhe ruajtjen e shumėgjuhėsosė nė Evropė dhe nė botė. Shkollat e interesuara deri tani pėr kėtė projekt janė nga kėto kombe: Portugalia, Polonia, Franca, Hungaria, Lituania, Bullgaria, Gjermania, Spanja, Italia dhe Britania (sigurisht qė projekti ėshtė i hapur pėr tė gjitha shkollat qė dėshirojnė tė pėrfshihen nė tė). Ato ecin drejt njohjes tė ndėrsjellė dhe shkėmbimit kulturor, tė cilat duke respektuar trashėgiminė kulturore dhe traditat e vendeve pjesėmarrėse evropiane tė ndryshme, do tė nxisin njohjen e ndėrsjellė dhe nxėnien e gjuhėve kombėtare tė kėtyre vendeve duke pėrdorur si gjuhė- urė gjuhėn neutrale Esperanto. Shumė nisma janė realizuar duke tėrhequr mėsues dhe nxėnės qė do marrin pjesė sė bashku me organizatat e tjera dhe do shpien pėrpara tema dhe ide tė pėrbashkėta. Bashkėpunimi do bazohet nė shkėmbimin e informatave pėr trashėgiminė historike dhe kulturore dhe rajoneve dhe vendeve tė ndryshme me anė tė pėrvojės nė fushėn e teknologjive tė informacionit dhe mėsimdhėnies tė gjuhėve tė huaja dhe duke studjuar idenė pėr ardhmėninė dhe tė tashmen e qytetarisė evropiane tė brezave tė rinj.

Realizimi i kėtij projekti, nėpėrmjet njohjes sė kulturave dhe traditave tė vendeve tė tjera evropiane dhe krijimit tė lidhjeve miqėsore me studentėt dhe mėsuesit qė banojnė atje, do japė ndihmesė nė shkatėrrimin e pengesave tė komunikimit ndėrmjet bashkėsive tė gjuhėve tė ndryshme duke vėnė para tyre tė njėjtat sfida. Pėr realizimin e projektit, ne pėrdorim gjuhėn neutrale Esperanto- tashmė shumė tė njohur, ndonėse ende jo zyrtare nė BE.

Pėrdorimi i tė njėjtės gjuhė, jo amėtare pėr tė gjithė vendet pjesėmarrės, ndonėse qė jepet mėsim nė ato vende, do krijojė ndjenjėn e barazisė dhe tė drejtave tė barabarta qė nga ajo mė bazė: e drejta e fjalės dhe e komunikimit tė ideve vetiake dhe nė gjuhėn amtare dhe nė atė neutrale dhe do tė inkurajojė evropianėt e rinj tė vetėdijėsohen qė tendosja e komnikimit pėr dikė qė shkon tė takojė njė tjetėr ėshtė njė shenjė e pranimit dhe e respektit pėr ndryshimėsinė, pra simbol i tolerancės.

Qėllimet e projektit

a) Tė shpjerė pėrpara ndėrkulturėsinė dhe tė informojė pjesėmarrėsit pėr ndryshimėsitė gjuhėsore edhe nėpėrmjet nxėnies tė frazave qė pėrdoren çdo ditė nė gjuhėt e vendeve pjesėmarrėse nė projekt.
b)Shkėmbimi i pėrvojave kulturore, tradicionale, gjuhėsore, gjeografiike dhe historike.
c)Njė mendim kritik pėr "izmat" (nacionalizmi, kolonializmi, racizmi..) tė studentėve duke realizuar debate vendore dhe ndėrkombėtare pėr tė drejtat e njeriut, nėpėrmjet hulumtimeve, ekspozitave dhe forumeve rrjetore si dhe kontakteve me bashkėmoshatarė tė pranishėm tė shkollave tė tjera tė vendeve ortake.
d)Tejkalimi i pengesave tė komunikimit nė Bashkimin Evropian nėpėrmjet gjuhės neutrale tė pėrbashkėt.
e)Ndihmesa nė formimin e shpirtit tė qytetarit evropian.
f)Zhvillimi i cilėsive personale te nxėnėsit si aftėsia pėr tė punuar nė skuadėr dhe dėshira e bashkėpunimit, kompetenca nė zgjidhjen e problemeve tė komunikimit.
g)Pėrmirėsimi i pėrvetėsimit dhe i pėrdorimit praktik tė teknologjive tė reja tė komunikimit (posta elektronike dhe videokonferencat) pėr tė arrirė njė ndėrkuptim mė tė mirė midis ortakėve.
h)Motivimi i studentėve pėr njė angazhim mė tė mirė nė veprimtaritė e shkollės falė njė publikimi mė tė mirė tė rezultateve tė fundit.

Pėrmbjatja dhe veprimtaritė

Projektin e bashkėrendit
Profesoresha Mariana Genĉeva
maries972@yahoo.com
Ul. Targovska 10
BG-5180 Polski Trambesh
Bulgario
Faqen-titull me ngjyra e krijoi
Ermanno Tarracchini
ermanno.tarracchini@tiscali.it
Via Pascal, 46
IT-41100 Modena
Italio

(*) plani pėrpunues sipas idesė origjinale tė "AKEL", njė projekt i Luis Ladeira-s.
Emrat dhe adresat elektronike tė pėrkthyesve Bardhyl Selimi selimibardhyl@yahoo.com   bselimi@gmail.com